Uutiset

12.2.2012
Puppy & Veteran sääntöjä päivitetty
Lue lisää » 12.2.2012
Klub Sieger sääntöjä päivitety
Lue lisää » 12.1.2012
Koirarekisteriohjeen muutokset 1.1.2012
Lue lisää » 3.1.2012
Erikoisnäyttely 9.6.2012
Lue lisää » 30.12.2011
Etkö saanut vuoden viimeistä Bokseri-lehteä? Ole yhteydessä jäsensihteeriin!
Lue lisää » 27.12.2011
Bokseri-lehdessä on virheelliset näyttelykiertopalkintosäännöt. Katso tiedote!
Lue lisää » 18.12.2011
Muistathan anoa kiertopalkintoja!
Lue lisää » 11.12.2011
Muuttuneita nimi-ja yhteystietoja!
Lue lisää »

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
311307 kpl

ATIBOX keräystili

Yhdistyksen tilinumero:
Nordea 127030-207063

Iban
FI80 1270 3000 2070 63
Bic/Swift NDEAFIHH

Keräyslupa nro 2020/2011/1266

Tapahtumakalenteri

« Helmikuu 2012 »
M T K T P L S
5 30 31 1 2 3 4 5
6 6 7 8 9 10 11 12
7 13 14 15 16 17 18 19
8 20 21 22 23 24 25 26
9 27 28 29 1 2 3 4

Poikkeuslupamenettely

Pentueen rekisteröintiin liittyvät poikkeuslupa-anomukset

Kennelliitto rekisteröi vain sellaisia pentueita, jotka täyttävät koirarekisteriohjeen määräykset ja rotukohtaiset erikoisohjeet. 

Kasvattaja voi joissakin tapauksissa koirarekisteriohjeen mukaan anoa Kennelliitolta poikkeuslupaa pentueen rekisteröintiin. Tällaisia tilanteita ovat esim.: 

- halutaan risteyttää rotumuunnoksia tai lähisukuisia rotuja 
- yhdistelmä ei täytä rotukohtaisen PEVISA-ohjelman vaatimuksia 
- narttu halutaan astuttaa tiheämmin kuin Koirarekisteriohjeessa sallitaan

Kennelliitolle jätettävä anomus 


Anomuksessa pitää ilmetä anojan yhteystiedot, mitä yhdistelmää (suunnitellun pentueen isä ja emä) anomus koskee ja mitkä ovat anojan perustelut. 

Anomuksen liitteenä tulee olla kyseisen rotujärjestön lausunto. Rotujärjestö ilmoittaa lausunnossaan joko puoltavansa anomusta (ehdollisia puoltoja Kennelliitto ei hyväksy) tai mikäli se ei puolla anomusta, pitää lausunnossa olla perustelut sille. Ohessa Suomen Bokseriyhdistyksen ohje jalostustoimikunnalle poikkeuslupa-anomusten käsittelyyn.

Kennelliitto käsittelee anomuksen vasta, kun kaikki tarvittavat liitteet on toimitettu. 

Ryhdy anomaan poikkeuslupaa hyvissä ajoin ennen suunniteltua astutusta. Asian käsittely rotujärjestössä ja Kennelliitossa voi viedä merkittävästi aikaa. Kennelliitossa osa anomuksista käsitellään jalostustieteellisessä- tai kasvattajatoimikunnassa, osa saatetaan jopa joutua viemään hallituksen päätettäväksi. 

Anojan tulee odottaa Kennelliiton päätöstä ennen kuin toteuttaa yhdistelmän. Vuoden 2010 alusta voimaan tulleeseen Koirarekisteriohjeeseen on kirjattu uutena vaatimus, että poikkeuslupien tulee olla myönnettynä ennen astutusta. 

SBY:n hallitus on anonut ulkomaisille uroksille pysyvän poikkeusluvan jalostuskäyttöä ajatellen. Poikkeuslupa löytyy linkistä

Rotukohtainen PEVISA-ohjelma koskee myös ulkomaisen uroksen jalostuskäyttöä. Rotujärjestön aloitteesta voidaan ulkomaisen uroksen käytölle kuitenkin myöntää koirarekisteriohjeen kohdan 8 mukainen pysyväisluonteinen poikkeuslupa. Poikkeuslupa on voimassa kunnes rotujärjestö mahdollisesti haluaa sitä muuttaa. Lupa koskee ulkomailla tapahtuvaa astutusta sekä ulkomaisen uroksen sperman käyttöä. Kennelliitto huomioi ilmoitetut poikkeukset pentuetta rekisteröidessään.

Pysyvä poikkeuslupa ei koske Suomessa vierailevalla tai oleskelevalla ulkomaisella uroksella tapahtuvaa astutusta. Täällä oleva uros voidaan tarvittaessa joko tutkia PEVISA-ohjelman mukaisesti, tai rotujärjestö voi esittää tapauskohtaista poikkeuslupaa uroksen käytölle (koirarekisteriohjeen kohta 5). 

Ulkomailla tapahtuvassa astutuksessa tai Suomeen tuodussa spermassa yhdistelmän urokselta ei vaadita sydänkuuntelutulosta eikä spondyloosilausuntoa

Rekisteröintimaksu voi olla korotettu sekä poikkeuslupa- että EJ-rekisteröidyissä pentueissa.

Lue lisää Kennelliiton koirarekisteriohjeesta (pdf)